Jesteś na archiwalnej wersji serwisu.
Zapraszamy na nową stronę www.saveinvest.pl

Jaki jest status działki: rolna, budowlana, rekreacyjna? Czy działki są budowlane?

Podstawowe informacje o przeznaczeniu danej nieruchomości znajdziecie Państwo na stronie każdej działki w Podstawowych danych, a dodatkowo bardziej szczegółowe informacje dotyczące możliwości zabudowy oraz zmiany przeznaczenia znaleźć można w zakładce „przeznaczenie“. W naszej ofercie znajdują się:

 • działki rekreacyjne/rolne (mające status rolny w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania terenu)

  Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania terenu opracowywane jest przez gminę średnio co 5 lat, dlatego pomimo, że w obowiązującym studium działka ujęta jest jako teren rolny, jak najbardziej istnieje perspektywa zmiany jej przeznaczenia na budowlaną. Oferowane przez nas nieruchomości rolne już na chwilę obecną spełniają wszystkie kryteria niezbędne przy procesie zmiany przeznaczenia z rolnego na budowlane (dostęp do drogi publicznej, dostęp do mediów, odpowiednie wymiary, bliskość zabudowań, bezpośrednie sąsiedztwo terenów mających już status budowlanych), dlatego wysoce prawdopodobne jest, iż w nowym studium dany teren zostanie zakwalifikowany jako budowlany. Szybki rozwój nadmorskich terenów i związane z tym zwiększone zapotrzebowanie na tereny budowlane zdecydowanie zwiększają szanse na pomyślne rozwiązanie kwestii przekwalifikowania danej działki.

 • działki z wydanymi decyzjami o warunkach zabudowy (WZ) lub budowlane w planie

  Są to działki budowlane z wymaganymi dokumentami, gotowe do rozpoczęcia inwestycji/budowy od zaraz. W przypadku, gdy gmina nie posiada uchwalonego planu zagospodarowania przestrzennego (jak większość gmin w Polsce), niezbędne jest wystąpienie z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy (WZ). Czas oczekiwania na decyzję to z reguły około 3-6 miesięcy. Decyzja jest instrumentem planowania przestrzennego. Jej celem jest ustalenie czy inwestycja nie naruszy ładu przestrzennego, w związku z czym może zostać w niej uregulowana wysokość budynku, jego kształt, kolor elewacji, posadowienie na działce i inne elementy istotne z punktu widzenia urbanistyki i estetyki.

 • działki budowlane w studium (mające status budowlanych w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania terenu)

  Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania terenu stanowi podstawę opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Działki oznaczone w studium jako budowlane na pewno zostaną tak zakwalifikowane przy opracowywaniu planu zagospodarowania przestrzennego. Daje nam to gwarancję, że w przyszłości będzie można zbudować na działce wymarzony domek letniskowy, dom całoroczny, pensjonat, bądź inny obiekt o podobnym przeznaczeniu.

   

  Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania terenu  (w skrócie studium) to dokument określający w sposób ogólny planowany sposób zagospodarowania całego terytorium gminy, zawierający informacje o położeniu obszarów przeznaczonych pod zabudowę i inne funkcje, o przebiegu głównych szlaków komunikacyjnych, terenów chronionych itp. Studium nie jest aktem prawa miejscowego, dlatego nie upoważnia do zabudowania działki. Stanowi natomiast podstawę opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Odpowiedź była pomocna? Poleć ją! Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie? skontaktuj się z nami! »
Wartościowe informacje na Twojego maila:

Szukasz najlepszej działki? Bezpłatna pomoc specjalisty

Zadzwoń 500 210 600, lub wypełnij formularz - oddzwonimy do Ciebie!

Po zapoznaniu się z obowiązkiem informacyjnym zawierającym zasady i cele przetwarzania danych przez Saveinvest sp. z o.o.
Informacja o administratorze

Nasi Partnerzy:

Działka w Krakowie | Inwestowanie w nieruchomości | Mielno Molo
informacja o cookies